Direksiyon Simidi Nasıl Tutulur

Aracınızın direksiyonunu düzgün bir şekilde tutmak önemli bir güvenlik önlemidir.  Araçlarının direksiyonunu tutmak için doğru tekniği kullanan sürücülerin kaza yapma olasılığı daha düşüktür ve araçlarını daha verimli kullanabileceklerdir. İstatistikler, yanlış direksiyon tekniklerinin, sürücüler yoldan kaçtıklarında kazaların ana nedeni olduğunu göstermektedir.

Aracınızın koltuğuna oturduktan sonra koltuk mesafesi ayarı, koltuk yükseklik ayarı, kafalık ayarı boyunuza uyacak şekilde ayarladıktan sonra, aracın direksiyon simidini de ayarlamanız gerekir . Sürücülerin direksiyon simidinin altındaki kolu kullanarak direksiyon kolonunu yukarı veya aşağı hareket ettirerek uygun direksiyon yüksekliğini bulmaları gerekir.

Direksiyon simidinin tepe noktası omuzlarınızdan aşağıda ve kolların rahat ettiği pozisyonda direksiyon mekanizması sabitlenmelidir.


Ellerin direksiyon simidine uygun şekilde yerleştirilmesi tekniği yıllar içinde çarpıcı bir şekilde değişti. Saatteki sayılarla eşleştirilerek ifade edilen tutuş şekli; analog saatin "09:15"'i gösterdiği şekilde konumlandırılmıştır.  Sol elinizi direksiyonun sol tarafına dokuzun olacağı yere, sağ elinizde, üçün yerleştirileceği tekerleğin sağ kısmına yerleştirilmelidir. 

Aracınızı yönlendirirken, ellerinizi asla direksiyondan çekmemelisiniz. Direksiyon simidini döndürme itme ve çekme yöntemi, iki elinizi de temas halinde tutarken direksiyon simidini güvenli bir şekilde döndürmenizi sağlar. Örneğin, sağa dönüyorsanız, direksiyon simidini sağ elinizle aynı anda saat yönünde çekerken sol elinizle saat yönünde hareket ettirirsiniz.

Mersin ve Adana'da araç kiralama (rent a car) alanında faaliyet gösteren Filonova, farklı segmentteki araçlarla sizlerle daha kaliteli ve güvenilir hizmet sunmayı amaçlar...